
We wrześniu 2024 r. Urząd Miasta wraz z Centrum Opus zorganizował Forum Organizacji Pozarządowych, którego celem było wzmocnienie roli trzeciego sektora we współrządzeniu miastem. Kolejnym krokiem współpracy miał być rozwój projektów w zakresie ekonomii społecznej, inkubatorów dla grup nieformalnych oraz wspólnych przedsięwzięć angażujących młodzież, seniorów, przedsiębiorców, aktywistów, liderów.
Jak sprawy mają się w marcu roku 2025? Otóż naszym zdaniem słabo. Owszem, w Miejskiej Bibliotece Publicznej od tego czasu Centrum Opus we współpracy z naszym miastem, przeprowadziło kilka wartościowych spotkań dla organizacji pozarządowych, podczas których można było się dowiedzieć przydatnych informacji oscylujących wokół zagadnień związanych z funkcjonowaniem, czy rozliczaniem stowarzyszeń i fundacji.
Częstym problemem, z którym spotykają się lokalne grupy nieformalne oraz organizacje pozarządowe, zarówno rejestrowe, jak i zwyczajne – jest brak miejsca, w którym środowiska te mogłyby się spotykać oraz integrować. Owszem, ktoś powie: przecież można wynająć sobie lokal. Tak – można, tylko dla wielu organizacji, zwłaszcza młodych, ale nie tylko, wiąże się to z wysokimi kosztami stałymi. W związku z tym, iż w zasobach miasta funkcjonuje obecnie wiele zasobów lokalowych, a także miejsc w publicznych instytucjach przystosowanych do tego typu form integracji, chcielibyśmy przedstawić pod rozwagę utworzenie Piotrkowskiego Centrum Aktywności Społecznej – miejsca dostępnego dla wszystkich organizacji zarejestrowanych na terenie miasta, w którym każda organizacja, czy grupa nieformalna mogłaby się, po ówczesnym zarezerwowaniu terminu w grafiku, spotkać, porozmawiać, czy wymienić poglądami.
Czego potrzebujemy? Lokalu, pomieszczenia, tudzież sali, która pomieści kilkanaście, a może więcej osób, wyposażonej w coś do siedzenia, jakieś ławy lub stoliki (nie musi ich być nie wiadomo ile), dostępnego łącza internetowego, stanowiska komputerowego z drukarką, bądź urządzeniem wielofunkcyjnym, możliwości skorzystania z gniazdka podłączanego do sieci elektrycznej. To w zasadzie niewiele jak na potencjał i możliwości miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Niewiele, ale z drugiej strony wiele dla aktywnych mieszkańców, którzy chcieliby rozwijać swoje organizacje i działać dla dobra miasta, reprezentując tak zwany sektor obywatelski.
Dlatego z tego miejsca pragniemy wystosować apel do władz oraz instytucji samorządowych, aby spróbowały się pochylić nad naszą koncepcją w trosce o integrację i aktywność lokalną oraz realne budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
Fot. AI/Craiyon