Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na jednoczesnym występowaniu zanieczyszczenia powietrza powstającego na skutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: dużego zamglenia i bezwietrznej pogody. Zjawisko nazwane smogiem sklasyfikowane zostało w Londynie, gdzie jego niezwykle wysoki poziom utrzymywał się od 5 do 9 grudnia 1952 roku. Warunki naturalne oraz wyemitowana do atmosfery ogromna ilość gazów, pochodzących z kominów fabryk i mieszkań oraz spalin samochodów doprowadziły do katastrofy, której skutkiem była śmierć tysięcy osób. Wielki smog, jak został potem nazwany, był przyczyną wprowadzenia w życie ustawy o czystym powietrzu (w 1956 roku).
W maju 2016r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport, z którego wynika, że 33 z 50 miast o największym stężeniu smogu znajduje się w Polsce, a według Europejskiej Komisji Zdrowia w Polsce z powodu smogu przedwcześnie umiera 42000 osób rocznie! Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest niezdrowe dla każdego. Są jednak grupy osób które szczególnie wrażliwych na negatywne działanie smogu. Zaliczają się do nich: kobiety w ciąży, osoby chorujące na przewlekłe schorzenia układu oddechowego oraz układu krążenia oraz osoby starsze.
W ostatnich latach wiele polskich miast podjęło działania zmierzające do poprawy jakości powietrza poprzez ograniczenie tak zwanej niskiej emisji. Realizowane są miejskie programy wymiany kopciuchów, czyli pieców i kotłów pozaklasowych nie spełniających żadnych współczesnych norm emisyjnych. Niektóre miasta zaczynają też wprowadzać strefy czystego transportu. W wielu z nich udoskonalono też tabory oraz system funkcjonowania komunikacji miejskiej, co finalnie doprowadziło do zwiększenia jej udziału w ilości mieszkańców korzystających z tej formy transportu.
Piotrków Trybunalski jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Średnioroczne stężenia pyłów PM 2.5 i PM 10 są dramatycznie złe i mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie i życie mieszkańców miasta, na co wskazywać może również korelacja tego zjawiska z najkrótszym czasem życia mężczyzn w skali kraju. Od wielu lat Piotrków nie posiada żadnej systemowej i kompleksowej strategii w walce ze smogiem, a przecież Piotrkowianie, tak jak i inni mieszkańcy naszego kraju, mają prawo do czystego powietrza! Potrzebujemy więc czynów, a nie słów, bo tych na przestrzeni lat z ust naszych lokalnych polityków padło już wiele. Z danych wynika, że w Piotrkowie czynnych jest jeszcze ponad 3000 pieców poza klasowych, czyli tzw.kopciuchów. Odpowiadają one w bardzo dużym stopniu za fatalną jakość powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Dodatkowo ogromne natężenie ruchu tranzytowego oraz brak właściwych rozwiązań infrastrukturalnych, w tym miejskiej obwodnicy, powoduje że mieszkańcy Piotrkowa są narażeni na oddychanie fatalnej jakości powietrzem również poza sezonem grzewczym.
Jako stowarzyszenie uważamy, że czas pięknych i wzniosłych słów rzucanych na wiatr dobiegł już końca. Czas na działania! Jesteśmy zdeterminowani, aby wymusić na władzach miasta podjęcie konkretnych działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Pozostajemy w kontakcie z organizacjami pozarządowymi i grupami osób, których celem jest prowadzenie działań edukacyjnych, prozdrowotnych i proekologicznych. Będziemy wspierać działania i lobbować na rzecz wprowadzenia w Piotrkowie uchwały antysmogowej, która winna być wprowadzona w trybie natychmiastowym. Z tego miejsca pragniemy podziękować za dotychczasowe działania zaprzyjaźnionym osobom ze Stowarzyszenie 21 oraz Piotrkowski Alarm Smogowy i zapewnić, że my również dołączamy do koalicji podmiotów i organizacji, którym nie jest obojętne zdrowie i życie mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego. Więcej szczegółów niebawem.