„Oddolna demokracja – jak to robić?” – debata społeczna.

Referendum

W sobotę, 04.11.2023 roku, wraz z Instytutem Demokracji Bezpośredniej, zorganizowaliśmy otwartą debatę społeczną, w której udział wzięli mieszkańcy miasta oraz samorządowcy. Drastyczne styczniowe podwyżki za ciepło, nieudolne zarządzanie miastem, nepotyzm i kolesiostwo oraz brak możliwości rozmowy i polityczna arogancja to powody, jakie w dalszym ciągu determinują nasze działania zmierzające do odwołania Prezydenta miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofa Chojniaka. Sprawa referendum na dziś się nie zakończyła – utknęła w sądowej procedurze. Zarazem dała też przyczynek do dyskusji o referendach i zmianach w prawie.

– „Mamy koniec roku, a wyrok sądu NSA będzie w styczniu – mija bez mała rok, a my stoimy w miejscu i nie wiemy, co jest grane. To prawo nie jest dla obywatela. Ta demokracja nie jest dla obywatela. I my jesteśmy tego dokładnym przykładem. Są luki prawne, w których sąd ma się zebrać niezwłocznie. Co to znaczy niezwłocznie? Miesiąc, trzy miesiące? W naszym wypadku to jest prawie rok” – komentował Mariusz Maciołek, przedstawiciel Referendum Piotrków Trybunalski 2023.

– „Naszym celem było pokazać, że wszyscy obywatele mogą korzystać z narzędzi demokracji, m.in. z referendum, które służy nie tylko do odwoływania władzy, ale dzięki któremu można rozwiązać wiele różnych kwestii, nie tylko lokalnie, ale i w Polsce. Chodzi nam o to, by odważyć lokalną społeczność. Pokazać, że warto podejmować takie inicjatywy i nie wolno się bać.” – mówiła z kolei Agnieszka Chojnacka z RPT’23.

W trakcie spotkania rozmawialiśmy o tym jak w praktyce wykorzystywać instrumenty obywatelskie, które gwarantuje nam ustrój demokratyczny, o problemach i bolączkach korzystania z nich w praktyce. Poruszone zostały również kwestie związane z możliwościami, jakie dają działania oparte na funkcjonowaniu społecznych organizacji pozarządowych oraz jakie zmiany należy forsować w ustawie o referendach lokalnych, aby faktycznie spełniały one swoją rolę mechanizmu, który gwarantuje nam polska Konstytucja – ich podstawą winno być obniżenie albo zlikwidowanie progu frekwencyjnego.

– „Obniżenie czy też nawet zlikwidowanie progów referendalnych to jest paradoksalnie działanie profrekwencyjne, bo w tej chwili referenda lokalne i nie tylko lokalne w Polsce wyglądają tak, że jedna grupa zachęca żeby iść, a druga żeby nie iść.” – mówił Tomasz Synowiec z Instytutu Demokracji Bezpośredniej.

Po części szkoleniowej odbyła się debata z mieszkańcami Piotrkowa Trybunalskiego, która zaowocowała cenną dyskusją, wymianą myśli i spostrzeżeń. Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu. Będziemy sukcesywnie organizować kolejne, bo my, w przeciwieństwie do naszej lokalnej władzy nie boimy się z ludźmi rozmawiać. Nie boimy się trudnych pytań, nie boimy się społeczeństwa obywatelskiego. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *