Piotrkowska komora gazowa.

Referendum

Dzień dobry. Mamy nadzieję, że dziś już lepiej oddychacie, bo wczorajszy wieczór do najlżejszych nie należał. Wskazania stężenia pyłów PM 2.5 w Piotrkowie Trybunalskim wczoraj, tj.18.10.2023 r. około godziny 20:00 przekroczyły dopuszczalne normy dwunastokrotnie. Niedługo będziemy tłumnie odwiedzać groby naszych bliskich. Składając wieniec i zapalając lampkę, będziemy wspominać tych, którzy odeszli. Zastanówmy się, ilu z nich mogłoby kilka lat dłużej pożyć, gdyby nie fatalny od wielu lat stan powietrza, którym oddychamy w Piotrkowie zwłaszcza w sezonie grzewczym. Być może taki rachunek sumienia zrobi też pewnego dnia nasza miejska władza, która na przestrzeni lat nie potrafi zrealizować żadnego większego projektu wymiany kopciuchów na nowsze piece lub wdrożyć jakieś programy oscylujące wokół OZE.

Tak, trujemy się i to niemiłosiernie. Trzecie miejsce Piotrkowa w skali UE w kategorii najbardziej zanieczyszczonych miast rakotwórczym pyłem PM 2.5 to nie przypadek. Takie wyniki pokazywane już w drugiej połowie października nie wróżą nic dobrego. Monitorujcie stan jakości powietrza, kiedy wybieracie się na dłuższy spacer z małymi dziećmi, tudzież jesteście seniorami – takie stężenia mogą wręcz spowodować u osób bardziej narażonych udar mózgu…

Ten rok jest kolejnym, kiedy staram się nagłaśniać ten problem i cieszę się, że z roku na rok coraz więcej mieszkańców naszego miasta go dostrzega. To jednak za mało. Potrzeba działań, które poprawią jakość powietrza, którym oddychamy. I tu w wyniku wspomnianego już braku działań magistratu, mających na celu ograniczanie niskiej emisji, nasuwa się pytanie. Czy nasi włodarze z pełną świadomoscią przez wieloletnie zaniechania przyczynili się do tego, że mężczyźni w Piotrkowie żyją statystycznie najkrócej w kraju? Czy może żyją dalej w nieświadomości lub nie chcą dostrzec problemu, który od października do maja nazwać można „Piotrkowską komorą gazową”? Panie prezydencie, szanowni radni – czas w końcu działać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *