Piotrków Trybunalski na europejskim podium!

Referendum

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) Piotrków Trybunalski jest trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie, jeśli chodzi o całoroczne stężenie pyłów PM2.5 (25,2 µg/m3).

Być może wynika to z faktu, iż w Piotrkowie od lat nie funkcjonuje żaden ogólnomiejski program kompleksowej wymiany kopciuchów? – to pytanie chyba z gatunku retorycznych.

Po części zapewne wynika to z faktu, iż Piotrków od 20 lat nie może doczekać się obwodnicy, która skutecznie wypchnęła by zwiększający się co roku tranzyt poza granice miasta. Cegiełkę dokłada nam Elektrownia Bełchatów, co możemy zaobserwować zwłaszcza latem, kiedy nie ogrzewa się domów, a mimo wszystko rzadko kiedy wyniki pomiarów wskazują dobrą lub bardzo dobrą jakość powietrza – zwykle bywa dostateczna lub zła. A co złego robią nam pyły PM 2.5?

„PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za: nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, nowotwory płuc, gardła i krtani, zaburzenia rytmu serca, zapalenie naczyń krwionośnych, miażdżycę, niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem (gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego), nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.”

Być może z powyższych korelacji wpływu pyłów PM 2.5 na zdrowie człowieka wynika też po części fakt, iż statystyczna długość życia mężczyzn w naszym mieście jest najkrótsza w Polsce. Statystyczny piotrkowianin tylko 5 lat i 2 miesiące cieszy się życiem na emeryturze. Za chwil kilka pożegnamy się z latem, wrócą chłodniejsze dni, a w Piotrkowie rozpoczniemy kolejny sezon grzewczy. W związku z tym chcielibyśmy spytać naszych włodarzy, czy są planowane jakieś działania zmierzające do znaczącej poprawy jakości powietrza w naszym mieście?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *